POJAGI 9. 9. 2023, schůzka BPK.

Pojagi je korejská umělecká textilní technika, stará téměř 2000 let – a tedy mnohem starší než tzv. západní quilting.

Pojagi je kus látky, který byl a je stále využíván k balení dárků při rodinných a královských rituálech, k ukládání cenností, jako obal královských písemností a jako ubrusy, textilní stěny, pokrývky chránící jídlo proti hmyzu a k přenášení věcí.

V Koreji se traduje, že obal, v němž jsou dárek nebo předmět zabaleny, přinesou vlastníkovi v budoucnu štěstí a dobrý osud.

Pojagi se liší podle toho, jakou společenskou vrstvou byl používán. Kung po je slovo pro pojagi užívané v paláci. Min po je  pojagi používané prostým lidem. Rozlišuje se podle použité techniky zhotovení a konečného vzhledu: jednovrstvé, vícevrstvé, začištěné v rubu, nezačištěné v rubu, vatované, prošívané, z jednoho kusu látky, nebo více kousků látek, vyšívané.

Pojagi z více kousků látek, nazývaný chogak po nebo jogak po, byl používán v chudých korejských rodinách. Použité látky, případně kousky látek byly z hedvábí, ramie, bavlny nebo konopí. Tedy přírodních materiálů, pěstovaných v Koreji.

Naši výstavu jsme nazvaly Pojagi po česku. Vybraly jsme si techniku jednovrstvé látky, neprošívané, začištěné z rubu i lícu. Jako materiál jsme použily látky bavlněné, lněné, hedvábí, gázu, ale i syntetické látky. Nás především zaujalo pojagi, které se zavěšuje proti světlu, zpravidla na okna. Korejci věří, že průsvitnost materiálu přináší do místnosti přírodu.