První výstava slovenské výtvarnice Táňy Kuzmové v České republice je instalována v krásném prostředí Staré synagogy v Plzni až do konce srpna. Je výběrem jejích textilních děl, která jsou kombinací převážně tkaní a šití, čímž autorka vytváří geometrické abstraktní obrazy. Její díla jsou inspirativní také v oblasti zero waste – je zde možné vidět zajímavé zpracování jutových pytlů, provázků, tapet a igelitových sáčků. 

Report od Nadi Harbichové:

Minulý týden jsem se vypravila do Plzně do Staré synagogy, protože mě zajímaly práce textilní výtvarnice Táni Kuzmové (1959) ze Slovenska.

Ve Staré synagoze se její díla dobře vyjímají, výtvarnice používá jutový základ pro výšivku ruční i strojovou, některé její obrazy znázorňují stylizované postavy s humornými texty. Např.: “Požič mi Bože aspoň malo kolobežku do neba, si aj si inkognito…”

Právě texty vyšité na některých obrazech jsou klíčem k jejich interpretaci, ovšem popisky u děl zcela chybí, takže se návštěvník nedoví, jak se dílo jmenuje ani kdy ho autorka vytvořila. Z textu o autorce kurátora Staré synagogy pana Radovana Kodera není také jasné, co chce svými díly výtvarnice vyjádřit a tak se můžeme jen domnívat či jednoduše obdivovat tkané obrazy, ve kterých je cosi zašifrováno.

Díla jsou zajímavá kombinovanou technikou tkaní a výšivkou, použitím starého papíru, igelitových sáčků, autorka zatkává i umělé materiály. Výstava by si zasloužila více pozornosti při instalaci. Podívejte se na pár fotografií, nemohlo mě nenapadnout, že kolekce Okna synagog by v tomto prostoru našla důstojné místo pro prezentaci a významně by obohatila kulturní události, které se v tomto prostoru konají.

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *