Vážené a milé členky BPK

Naskytla se nám příležitost vystavit textilní obrazy na zámku v Třeboni v dubnu v roce 2024. V této době tam bude probíhat tradiční výstava květin Amaryllis a doprovodit by ji měla výstava našich textilních děl.

Pořadatelem bylo vybráno téma HUDBA, s omezením na časové rozpětí 1660 – 1930. Tedy od pozdního baroka, přes klasicismus až k romantismu. Nikde nebyla sice nalezena žádná informace o tom, zda a jaká hudba se na zámku v Třeboni provozovala,ale zámecká šlechta se zcela jistě učila hrát na hudební nástroje, zpívat a měla prostředky na cestování a to i za hudbou, operou… Mimo to, že kněžna Paulina měla ráda Haydna, nic určitého nevíme.

Je tedy možné ušít jakýkoliv námět a kreativně vyjádřit dané téma a inspirovat se skladatelem, dílem, notovým zápisem, hudebním nástrojem, jakkoliv.

Textilní obrazy budou vystaveny ve Schwarzenberských apartmá třeboňského zámku ve 12 místnostech v 1. patře, je tedy dobré počítat s barevností zámeckých interiérů. Počet textilních děl není omezen, budou rozmístěna v jednotlivých pokojích a na chodbě. Vítány budou jak klasické quilty, ubrusy, přehozy přes postele, tak i prostírání, podsedáky, artquilty, či trojrozměrná díla.

Rozměr ani technika není dán, textilní obrazy budou umístěny v interiéru na různých místech, nemohou být tedy příliš malé, aby je návštěvníci při prohlídce dobře viděli.

Tunel na zavěšení a vizitka je samozřejmostí

Promyslete si tento návrh a námět a na schůzi BPK dne 2. 12. 2023, prosíme, sdělte, zda se tohoto projektu chcete zúčastnit a quilt do stanoveného termínu ušijete. 

Pár jmen pro inspiraci k časovému vymezení výstavy v Třeboni:

Z českých barokních osobností sem spadá Jan Dismas Zelenka, zajímavý je Ffrantišek Václav Míča, autor první české opery O původu města Jaroměřic.

Svět, tedy Evropa: Antonio Vivaldi, Henry Purcell, Georg Philipp Teleman, Georg Friedrich Händel, Johann Sebastian Bach

Klasicismus: Převážně Češi v cizině působící: Jan Václav Stamic, Jiří Antonín Benda, Josef Mysliveček. Zde Jakub Jan Ryba

Evropa: Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven 

Romantismus: Franz Schubert, Carl  Maria von Weber, Frederic Chopin. Anton Bruckner. Richard Strauss, Gustav Mahler

 Opera: Georges Bizet, Giaocchino Rossini, Giuseppe Verdi

Česká opera: Bedřich Smetana a Antonín Dvořák

 Novoromantismus: Richard Wagner

Garantem výstavy je Iva Brzáková ivabrz@seznam.cz

Za výbor BPK Naďa Harbichová 

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *