V roce 2019 jsme zareagovaly na blížící se oslavy dvě stě let od narození (historicky nedoloženého, leč stále uváděného) spisovatelky Boženy Němcové. Akci iniciovala Naďa Harbichová, rodačka z České Skalice, která se ráda k osobnosti i dílu své slavné krajanky vrací. Vzniklo zhruba 10 textilních prací, které byly poprvé představeny v městské knihovně v Náchodě.

V letošním roce oslovila iniciátorka akce další autorky, které budou mít náročný úkol doplnit stávající kolekci dalšími textilními obrazy, kolekce se neuzavírá, ale doufáme, že se bude utěšeně rozrůstat a budeme jí moci představit dalším zájemcům v různých galeriích a výstavních prostorách v naší zemi.

Projekt Božena Němcová a Karel Havlíček Borovský

V uplynulých letech vznikla kolekce, vztahující se k dílu, životu a kraji Boženy Němcové. Původně byla vystavena v roce 2012  v Muzeu B.Němcové v České Skalici u příležitostí 150, výročí úmrtí této slavné české spisovatelky. Rozšířena o další textilní obrazy byla v roce 2021 vystavena v Městské knihovně v Náchodě a v Dobrovických muzeích u Mladé Boleslavi.

Na členské schůzi BPK v listopadu 2021 byl vyhlášen společný projekt a to doplnit již tuto existující kolekci obrazy ze života, díla a míst, kde pobýval Karel Havlíček Borovský. 

Obě osobnosti spojuje nadšení pro emancipaci českého národa, o jeho jazyk, slovesnou kulturu, u K. Havlíčka ještě o politickou samostatnost v rámci slovanských národů. Obě osobnosti trpěly perzekucí ze strany rakouských úřadů, byly neustále sledovány, byl jim znemožněn svobodný občanský život. Jejich odkaz je pro nás stále živý a k jejich myšlenkám se stále vracíme. 

Společná kolekce věnovaná těmto dvěma osobnostem bude v roce 2022 vystavena ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové a v Kulturním centru Zahrada na Jižním Městě. 

Velikost quiltů nesmí být širší než 100 cm kvůli instalaci, délka není omezená. Technika je rovněž libovolná, jak klasická, tak moderní či art quilt. Můžete se inspirovat jak  dílem, tak krajem či jeho pobyty. Pomoc při přípravě obrazů slíbila Marcela Listíková, která se tak podílela na kolekci Můj rodný kraj a Praha – matka měst. Podívejte se na několik fotografií z kolekce k B. Němcové pro inspiraci.

Pokud vás téma zaujalo, obraťte se pro podrobné informace na adresu: Nada.Harbichova@bohemiapatchwork.cz

Výstava v knihovně v Náchodě

Výstava v Dobrovicích